Stres egzaminacyjny obciąża zdrowie i psychikę ucznia, co do tego nie ma wątpliwości. Dla wielu osób nieodłącznym elementem podchodzenia do jakiejś formy sprawdzania wiedzy jest reakcja stresowa. Stres może być rozumiany jako reakcja lub stan organizmu wyrażający się poczuciem zagrożenia i innymi negatywnymi emocjami, powstający w odpowiedzi na stawiane człowiekowi szczególne wymagania. Takim szczególnym wymaganiem dla naszych najmłodszych bardzo często jest właśnie egzamin ósmoklasisty. Co zatem robić, aby pomóc im przetrwać ten trudny czas?
Stres – czym jest?
Należy pamiętać o tym, że stres jest naturalną reakcją organizmu. To w jakim natężeniu się pojawi i jaki będzie miał wpływ na nasz organizm zależy od wielu czynników. Między innymi od naszej subiektywnej oceny postawionych przed nami wymagań i naszych możliwości im sprostania. Wbrew pozorom, stres może mieć pozytywny wpływ na nasze działanie. Może nas mobilizować, poprawiać naszą pamięć i zdolność analizowania oraz umożliwić nam adaptowanie do otoczenia, co umożliwia nam rozwój. Taki rodzaj korzystnego stresu nazywamy eustresem. Jeśli jednak trwa zbyt długo lub jest zbyt silny może mieć działanie dezadaptacyjne i prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. Taki typ stresu nazywamy dystresem.
Stres przed egzaminem może zatem być naszym motywatorem, jednak często zdarza się, że jest wręcz przeciwnie. Mogą pojawić się problemy z koncentracją, luki w pamięci, poczucie pustki w głowie lub gonitwa myśli. Pojawia się napięcie, które rozprasza uwagę i poczucie własnej skuteczności. Co za tym idzie, często nie możemy osiągnąć wyniku na miarę naszych możliwości.
Jak wspierać dziecko przed egzaminem ósmoklasisty?
Bardzo ważne jest, aby w tak wymagającym czasie jakim jest okres egzaminów otoczyć dzieci wsparciem i poczuciem bezpieczeństwa. Poza stresem związanym ze sprawdzaniem wiedzy, często pojawia się również niepewność co do przyszłości związana z wyborem nowej szkoły. Próżno szukać uniwersalnego sposobu na radzenie sobie ze stresem. Jednak jest kilka sposobów, które mogą pozwolić zapanować nad stresem przed egzaminami. Oto niektóre z nich:
- Stosowanie technik relaksacyjnych – mogą to być na przykład ćwiczenia oddechowe, trening autogenny czy też medytacja
- Codzienna aktywność fizyczna w ulubionej formie
- Wprowadzenie pełnowartościowej diety – produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, nabiał, ryby, strączki, naturalne słodkości, orzechy
- Nauka zarządzania czasem – planowanie, jasne i jednoznaczne cele
- Nauka technik efektywnej nauki – mnemotechniki, mapy myśli
- Ćwiczenie koncentracji uwagi i pamięci – ograniczanie czasu przed ekranami, wspólne rozwiązywanie zagadek i łamigłówek, nauka przez zabawę
- Poszukiwanie i utrzymywanie motywacji – pokazanie dziecku korzyści ze zdobywania wiedzy, powiązywanie jej z codzienną rzeczywistością i wykorzystywaniem jej w praktyce
- Nauka krytycznego myślenia – omawianie z dzieckiem różnych zjawisk i zdarzeń, nauka znajdowania informacji w wiarygodnych źródłach
- Strategie na wypadek niepowodzeń – podchodzenie do nich jak do lekcji a nie jak do porażek
Zdarza się, że dzieci doświadczają trudności z opanowywaniem stresu przed egzaminem ósmoklasisty lub przed wyborem nowej szkoły. Aby pomóc w poradzeniu sobie z tym, trudnym dla wielu uczniów, okresem w naszej poradni stworzyliśmy autorski program wsparcia dla ósmoklasistów. Podczas spotkań wspieramy u młodzieży poczucie własnej wartości oraz kompetencje, które pomogą im oswoić stres egzaminacyjny oraz zmniejszyć lęk związany z wizją nadchodzących zmian czy podejmowanych wyborów.
Jeśli czujesz, że warsztaty wspierające umiejętności zarządzania stresem, informacją i czasem są czymś dla Twojego dziecka – zapraszamy do zgłoszeń do programu „Balans – kompas ósmoklasisty”.Aby zapisać swoje dziecko do grupy, skontaktuj się z nami poprzez kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl, telefoniczny: 22 490 44 12. lub wypełnij formularz zgłoszeniowy.